Bilgilendirme Toplantılarına KOBİ’lerden Büyük İlgi

Türkiye’de Sosyal ve Ekonomik Uyumu Teşvik Etmek İçin Özel Sektörün Güçlendirilmesi (FOSTER) Projesi kapsamında 15 ilde düzenlenen Bilgilendirme Toplantılarına KOBİ’ler büyük ilgi gösterdi.

Proje illeri Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa’da düzenlenen toplantılara binden fazla KOBİ temsilcisi katıldı.

Toplantılarda KOBİ’lere İstihdam Taahhütlü KOBİ Destek Programı ile İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programı hakkında bilgi verildi. Toplantılarda KOBİ’ler her iki programın uygulama esasları ve koşullarıyla ilgili sorularını proje uzmanlarına yöneltti.

Toplantılar kapsamında KOBİ’lerle detayları paylaşılan İstihdam Taahhütlü KOBİ Destek Programı ile en az 697 işletmeye toplam 35 milyon avroluk destek verilecek. Program ile 2 bin 788 kişilik yeni istihdam yaratılması veya hâlihazırda istihdam edilenlerin işlerinin korunması sağlanacak. Bilgilendirme toplantılarında KOBİ’lere bilgi verilen bir diğer program ise İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programı. Program ile en az bin 500 işletmeye toplam 30 milyon avroya kadar faiz/kâr payı desteği verilecek. Finansman maliyeti desteğiyle en az 3 bin kişilik yeni istihdam yaratılması veya hâlihazırda istihdam edilenlerin işlerinin korunması sağlanacak.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, KfW Kalkınma Bankası tarafından yönetilen “Türkiye’de Sosyal ve Ekonomik Uyumu Teşvik Etmek İçin Özel Sektörün Güçlendirilmesi-FOSTER” Projesi KOSGEB tarafından uygulanıyor.