Elmastek Mühendislik: Yüksek Teknoloji ve Özgün Yazılım

Recep Elmas’ın girişimcilik hikayesi lise yıllarında başladı. Coğrafya öğretmeninin sınıfta şirket kurmanın ve katma değerli üretimin önemini anlatması, Recep Elmas’ın kariyer planını şekillendirdi. Üniversite yıllarında da aktif bir öğrenci olan Recep Elmas, üniversitede robot topluluğunun kurulmasına öncülük etti ve Elektrik Mühendisleri Odası öğrenci komisyonunda görev aldı.

2011 yılında Sanayi Bakanlığı’nın yeni mezunlara doğrudan destek verdiği dönemlerde, Recep Elmas “Teknogirişim Sermayesi Desteği” projesine başvurdu. Askerdeyken üç gün izin alarak bu projeyi yazan Recep Elmas, asker dönüşü mülakata çağırıldıktan sonra ilk şirketini kurdu ve ticari hayata adım attı. Ardından ikinci şirketi Elmastek Mühendislik’i 2018 yılında İzmir’de kurarak yoluna devam etti.

Recep Elmas, hem firma sahibi olarak yönetim işlerini yürütüyor hem de elektrik ve elektronik mühendisi olarak ürün tasarımı ve mühendislik hizmetlerine bakıyor. Elmastek Mühendislik, çeşitli makine üreticileri ve fabrikalara özel olarak elektronik kontrol kartları üretiyor. Ürettikleri bu kontrol kartlarının gömülü yazılımlarını da kendi bünyelerinde yazan firma, yüksek teknoloji ile donatılmış bir dizgi hattına sahip. Bu dizgi hattı, saatte 40 bin komponent işleyebilme kapasitesine sahip olup, üretim süreçlerini bu hat üzerinde gerçekleştirmektedir.

Recep Elmas, FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programı’nı KOSGEB aracılığıyla öğrendi. Aldığı destek sayesinde kablo kesme makinesi, krimpleme, soketleme ve enjeksiyonla üretime yönelik makine yatırımları gerçekleştirdi. Ayrıca, iki uluslararası koruma altındaki yabancı çalışanı istihdam ederek ekibini genişletti. Bu destekle makine parkurlarını ve kapasitelerini artırarak, kablo makineleri ile ilgili yatırımlar da gerçekleştirdi. Recep Elmas ‘Finansal destek olmasaydı bu yatırım mümkün olmazdı’ diyor.

Elmastek Mühendislik, aldığı bu finansal destekle sadece kapasite artışı sağlamakla kalmadı, aynı zamanda geleceğe dair büyük hedefler belirledi. Şirket, Avrupa’da bir şube açmayı ve yeni oluşturacakları ürünleri ve artan kapasiteleri ile Avrupa pazarına güçlü bir giriş yapmayı amaçlıyor.

Recep Elmas’ın azmi ve inovasyona olan bağlılığı, Elmastek Mühendislik’in başarısının temel taşlarını oluşturuyor. Elmastek Mühendislik, ileride teknoloji ve mühendislik alanında daha da büyük başarılara imza atmayı hedefliyor.