Adams Diş FOSTER Projesi’nden Kullandığı Krediyle Geleceğini İnşa Ediyor

FOSTER Projesi’nin Gaziantep’teki yararlanıcıları arasında yer alan Adams Diş, 43 yaşındaki Teyfik Ali Demir’in ikinci girişimcilik teşebbüsü. Daha önce Gaziantep KÜSGET Sanayi Sitesi’nde oto tamir işi yapan Teyfik Ali Demir, 5 yıl önce kurduğu firmasında şimdi diş protezi üretiyor. FOSTER Projesi sayesinde ham madde ihtiyacını karşılayan Demir’in hayalinde hem işini devam ettirmek hem de öğrenmek isteyenlere bu işi öğretmek yer alıyor.

Küçük yaşlardan bu yana diş protezi sektörüne olan merakına kayıtsız kalamayan Demir, oto yedek parça işletmesini kurduktan sonra konuyla ilgili bir eğitime katılmış. Bu esnada bir diş polikliniğinde çıraklık da yaptığını belirten Teyfik Ali Demir, İşletme Yönetimi ön lisans eğitimiyle edindiği bilgileri işine yansıtmış. Demir, şimdi toplam 24 çalışanıyla günde ortalama 150 diş protezi üretiyor. Eğitimin önemine inanan Demir, en büyük hayalini imalata devam ederken aynı zamanda eğitim merkezi haline getirebilecekleri bir işletme kurarak diş alanındaki eğitim açığını 5 yıl içerisinde kapatmak olarak aktarıyor.

“Teknolojik açıdan ve kapasite olarak Gaziantep’te iyi bir durumdayız. 3D yazıcıların da teminiyle birlikte çalışmalarımızı %60 oranında dijitale çevirmeyi başardık. COVID 19 pandemisi döneminde %10-15 kapasiteyle çalıştık; deprem nedeniyle bir hafta işlerimiz durdu ama şu anda iyi durumdayız” diyen Demir, FOSTER Projesi’nden aldığı desteğin işletmesinin geleceğinin inşasındaki faydasını ise şu sözlerle özetliyor: “Kullandığımız bu krediyle iki yıllık ham madde ihtiyacımızı karşılamış olduk. Kur farkından dolayı hem gelecek dönem maliyetinden kurtulmuş olduk hem de karımızı arttırmış olduk. Ayrıca nakit para ile ham madde alabilme olanağı sunduğu için tedarikçiden yüksek iskonto alabildik.”