Babasından Devraldığı İşini İhracatla Büyütüyor

Babasının yanında metal işleme işini daha çok küçük yaşlarda öğrenen Ümit Özgül, makine mühendisliği okuduktan sonra başına geçtiği işini büyüttü. Şimdi Türkiye’nin önde gelen limanlarında sıvı yük depolama şirketlerine hizmet veriyor ve FOSTER Projesi kapsamında kullandıkları krediyle malzeme alımı yaptıklarını, bunun da kendilerini finansman açısından rahatlattığını söylüyor.

Levha sacları şekillendirme, lazer kesim, büküm, kaynak, boya işleri, montaj, bakım ve tadilat” işleri yaptıklarını anlatan Özgül, işini babasından devraldığında yaptıkları küçük ölçekli işleri, alınan yeni büküm ve lazer makineleriyle de geliştirerek şimdi daha büyük kitlelere hitap ettiklerini anlatıyor. 2010’lu yıllarda 15 kişiyle başladıkları metal işine şu an 80’den fazla çalışanıyla devam eden Özgül, karşılaştıkları en büyük sorunun nitelikli eleman bulmak olduğunu da ekliyor.

COVID-19 pandemisi döneminde iş hacimlerinin daraldığını, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ise işlerini etkilemediğini aktaran Özgül, bankacısından öğrendiği FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programı’nın en cezbedici özelliklerini “uzun vadeli olması, taksitlerin 3 ayda bir olması ve faiz/kâr payı oranının düşük olması” olarak sıralıyor. Yaptığı işlerde hak ediş karşılığı gelir elde ettiğini, bu nedenle kredinin ön finansman olarak onları rahatlattığını vurgulayan Özgül, aracı kullanmadan doğrudan ihracat yaparak iki büyük limanda yürüttükleri sıvı yük tankı ve boru hatlarının çekilmesi gibi projelerin yanı sıra yavaş ama emin adımlarla büyümeyi planlıyor.