Girişimci, Evini Satarak Başladığı İşini FOSTER ile Büyütüyor

Mustafa Kemal Üniversitesi İşletme mezunu 46 yaşındaki Alper Karaman, yıllarca bir mobilya şirketinde çalışarak işi öğrendikten sonra 2019 yılında hayalini kurduğu girişimcilik yolculuğuna adım attı. Karaman, FOSTER Projesinden aldığı destekle iş hacminin nasıl arttığını anlatıyor.  

Türkiye’de mobilyanın merkezi üretim üssü olan Kayseri’de doğan Karaman, memleketindeki birçok kişi gibi bu işten geçimini sağlıyor.  Sermayesini evini satarak yarattığı girişimcilik yolculuğunda Karaman, şimdi ranza, soyunma odası dolapları, katlanabilir portatif masa, buzdolabı gibi mobilya veya büyük metal büro malzemeleri ve eşyaların taşınabileceği tekerlekli aletler üretiyor.

Ayrıca kilit üreticisi yabancı bir firmanın Türkiye distribütörlüğünü de yürüten Karaman, önceden 13 yıl boyunca çalıştığı mobilya şirketinde üretimden planlamaya değişik alanlarda deneyim kazandıktan sonra girişimcilik hayalinin peşinden gitmeye karar veriyor ve FOSTER Projesi sayesinde aldığı destekle kaynak makinesi satın alarak makine parkurunda kendi statik boyahanesini kuruyor. Alper Karaman, projeden aldığı krediyi faiz/kâr payının düşük olması ve geri ödemenin “kolay” olması nedeniyle tercih ettiklerini ve kredi sayesinde önceden yapılan fason boyamalar yerine seri üretime geçtiklerini ve maliyeti düşürdüklerini belirtiyor. Karaman, günlük operasyonlarının içinde en büyük zorluğun ham madde sıkıntısı olduğunu belirtiyor.  COVID-19 pandemi döneminde işlerinin yüzde 50 oranında durduğunu ve personelin hala deprem nedeniyle tedirgin olduğunu söylüyor. Kahramanmaraş merkezli depremde kaydedilen zararı, hem kendi işletmesi hem de etkilenen insanlar adına azaltabilmek için, Karaman şu anda deprem bölgesindeki konteynerlere ranza üretiyor.