Güven Elektrik Yatırımlarla Büyüyecek

Ankara’da orta ve yüksek gerilim elektrik malzemelerinin imalatını gerçekleştiren Güven Elektrik, yatırımlarla büyümeyi planlıyor. Şirketini Şanlıurfa’dan Ankara’ya taşıyarak uluslararası pazara açıldıklarını belirten şirket sahibi Zeki Tavas, FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında kullandıkları kredinin düşük faizli olması ve faiz/kâr payının %50’sinin sübvanse edilmesi nedeniyle avantajlı olduğunu söylüyor.

Şirkette ikinci kuşak temsilci olduğunu kaydeden 50 yaşındaki Zeki Tavas, kendini “girişimci ruhlu ve rekabetçi” olarak tanımlıyor. Bu özellikleri sayesinde sektörde büyük bir aktör olmak için şirketini Ankara’ya taşıyan Tavas, “Ankara’ya gelmemizle birlikte ticari hacmimiz ciddi anlamda artış gösterdi. Uluslararası pazara açıldık. Türkiye’de ve yurt dışında çok önemli projelerde görev alma fırsatı yakaladık. Geldiğimiz noktadan gayet memnunuz” diyor.

Yüksek gerilim, mobil trafo merkezi, yüksek gerilim enerji nakil hatları ile trafo izolatörleri ürettiklerini belirten Tavas, daha çok Türkiye’deki büyük yatırımcı ve müteahhitlerle çalıştıklarını anlatıyor. Afrika ve Ortadoğu’da ihracat pazarlarının olduğunu vurgulayan Tavas, işletmesiyle ilgili gelecek planlarını “Yüksek gerilim enerji nakil hatları ve trafo izolatörleri için ayrı bir izolasyon mekanizmasına yönelik bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Otomobiller artık elektrikli akülere döndüğü için bu enerjiyi üretecek güneş panelleri ve endüstriyel akü üretmek hedeflerimiz arasında” şeklinde anlatıyor.

FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında sağlanan kredinin düşük faizli olması ve faiz/kâr payının sübvanse edilmesi nedeniyle işletmesine fayda sağladığını dile getiren Tavas, “Kredi, istihdam ve iş geliştirme alanlarında kapasitemizi artırmamıza imkân sağladı. Mevcut imalatımızın maliyetlerini düşürme konusunda da nakit akışına destek oldu” diyerek projenin sağladığı faydayı anlatıyor.