Mobilya Sektörü Kadın Eliyle Güçlendi

53 yaşındaki Esma İşel, kadınların mobilya sektöründe objektif ve estetik bir bakış açısıyla ortaya koydukları kaliteyi anlatıyor. Uzun yıllar boyunca farklı firmalarda kalibrasyon uzmanı, kontrol mühendisi ve makine mühendisi olarak çalışan İşel, şimdi mutfak masası, sandalye ve sehpa üreten aile şirketi T En Enerji’de çalışmaya başladı. Geçen yıl kardeşinin de desteğiyle aile şirketine ortak olan İşel, FOSTER Projesi kapsamında sağlanan krediyle malzeme ve ham madde alımı yaptıklarını söylüyor.

Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 1991 yılında mezun olduktan sonra 1997 yılında güneş enerjisi üzerine yüksek lisans yapan İşel, Türkiye’de ilk defa kalibrasyon üzerine tez yazmış bir kadın olmanın haklı gururunu yaşıyor. İşel, kalite sistemleri ve kişisel gelişim konularında da eğitimler alarak erkek egemen mobilya sektöründe ön plana çıkıyor. İnsan kaynakları, finans ve kurumsal ilişkilerden sorumlu bir rol üstlenen İşel, kadınların sektörde çekingen davrandığını belirtiyor ve onları kendi işlerini kurmadan önce istedikleri işle ilgili eğitimlerini tamamlamaları ve ilgili destekleri takip etmeleri konusunda cesaretlendiriyor.

Kuruluşundan bu yana en çok ham madde bulmakta zorlanan T En Enerji; proje kapsamında sağlanan krediyi boru profil alımı gibi malzeme ve ham madde temini için kullanmış. Krediyi diğerlerinden ayıran en önemli ayrıcalığın ise düşük faiz/kâr payı oranları ve uzun vade fırsatları olduğunu vurguluyor.

COVID-19 pandemisi döneminde konteyner fiyatlarında artış kaydedilmesi ve nakliye süreçlerinin çok uzun zaman alması sebebiyle sıkıntılar yaşandığını belirten İşel, depremin etkilerini ise “Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası satış yaptığımız bayilerden mağazaları hasar gören işletmeler oldu ve hali hazırdaki siparişlerimiz iptal edildi. Depremin en büyük yansıması malzeme ve ham madde temininde yaşandı. Özellikle bir fabrikanın zarar görmesi sebebiyle boru profil temininde sorun yaşıyoruz.” şeklinde aktarıyor.  

İşletmelerine ait Bystol markasını Avrupa Birliği’ne tescil ettiren İşel, bundan sonraki hedeflerini ise “Turquality markasına sahip olmak” şeklinde açıklıyor.