Temizsoy’un Nakit Akışı FOSTER Projesi Sayesinde Rahatladı

İlk defa FOSTER Projesi ile banka kredisi kullanan Temizsoy Mobilya, aldığı kredi desteği sayesinde nakit akışını rahatlattı. Krediyle ham madde alımı gerçekleştirdiklerini belirten şirket ortaklarından Oktay Temizsoy, yeni hedeflerinin ihracatı artırmak olduğunu söylüyor.

1986 yılında kurulduğunda sadece mobilya iskeleti üreten şirket, şimdi işine döşeme imalatı da yaparak devam ediyor. 50 kişinin çalıştığı firmanın ortakları arasında yer alan Oktay Temizsoy, koltuk ve mobilya alanında 20 çeşit ürün gamı bulunduğunu da ekliyor. Firmayı büyütme sürecinde en çok insan kaynakları yönetiminde zorluk yaşadıklarını belirten Temizsoy, nitelikli personel bulmakta zorlanırken personel sirkülasyonunun fazla olmasının yarattığı sıkıntıları sosyal medya üzerinden daha fazla insana ulaşarak aştıklarını anlatıyor. Proje kapsamında sağlanan istihdamların da işletmeye bu konuda büyük fayda sağladığı gözlemleniyor.

COVID 19 pandemi döneminde alınan tedbirler kapsamında konteyner sevkiyatında aksamalar yaşandığını ve işlerinin etkilendiğini kaydeden Temizsoy, tedbirlerin ortadan kalkmasıyla işlerinin ve siparişlerin arttığını ve piyasanın normale döndüğünü de ekliyor. Kahramanmaraş depreminden ise ihracat odaklı çalıştıkları için etkilenmediklerini iletiyor.

Hemen hemen tüm Avrupa ülkeleri, Irak, Suudi Arabistan, Filistin, Özbekistan, Kazakistan, Kanada, Gana ve daha birçok ülkeye ihracat yaptıklarını anlatan Temizsoy, “İşletmemizin en önemli hedefi ihracatı arttırmak. Ayrıca makine-teçhizat parkurunu arttırıp insan yükünü azaltmak istiyoruz. Otomasyona önem veriyoruz ve bu konuda işletmemizi geliştirmek istiyoruz.” diyor. 

FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Programı’nın en çok nakit akışlarını rahatlattığını belirten Temizsoy’a göre Proje kapsamında sağlanın kredinin uzun vadeli ve düşük faizli olması en avantajlı tarafı olarak ön plana çıkıyor.