Trans-El Elektrik İhracatla Büyümeye Devam Ediyor

Şanlıurfa’da yağlı tip dağıtım ve güç trafosu üreten Trans-El Elektrik, 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarını ihracat hacmini artırarak sarmayı hedefliyor.

Şanlıurfa’da iki ortağıyla beraber Trans-El Elektrik firmasını yöneten Müslüm Kara 36 yaşında. Elektrik-elektronik mühendisi genç bir iş insanı olan Kara, FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programından yararlanarak, aldığı cazip krediyle ham madde satın almış ve işletme sermayesini güçlendirmiş.

Şubat ayında ülkemizde meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremler nedeniyle işlerinin olumsuz etkilendiğini anlatan Kara, özellikle Adıyaman ve Kahramanmaraş bölgesinde sattıkları ürünlerin tahsilatını yapamadıklarını ve verilen çeklerin henüz ödenemediğini belirtiyor. Buna bağlı olarak üretimin tamamen durduğu zamanlar olduğunu vurgulayan Kara, personelin de moral ve motivasyonunun düştüğünü ekliyor. Müslüm Kara, depremin de etkisiyle ön plana çıkan ihtiyacın daha çok KOBİ’lerin çalışamadıkları döneme ilişkin sabit giderlerinin karşılanması için finansman desteği olduğunu söylüyor. Kara, KOBİ’lerin diğer bir ihtiyacının ise “kapasite ve istihdamı artırmak için yatırım teşviği sağlanması” olduğunu belirtiyor.

Trans-El Elektrik nitelikli eleman ihtiyacını kuruluşundan bu yana deneyimli personelleri firma bünyesinde tutarak ve yeni personelleri eğiterek karşılıyor. Bir girişimci olarak üretime ve ihracata katkı sağlamanın kendisini beslediğini anlatan Kara, istihdama sağlanan desteğin onlara güç verdiğini ve şu anda 40 olan çalışan sayılarını 250’ye çıkarmayı hedeflediğini de ekliyor. Kara, “Yıllık ortalama 3 bin trafo üretiyoruz. Ortadoğu’dan ziyade Avrupa ve Amerika’ya ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz” diye belirtiyor.  

Trans-El Elektrik’in FOSTER Projesi aracılığıyla sağladığı yeni istihdamlardan biri de Osman Karakaş. 36 yaşında olan Karakaş, ailesinin geçimini sağlıyor. Bobin sarımı işi yapan Karakaş, “Proje sayesinde iş sahibi oldum. Gelecekle ilgili hayalim, işimin devam etmesi” diyor.