FOSTER Projesi Sayesinde Deprem Sonrası Çabuk Toparlandı

FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında sunulan avantajlı kredi pek çok işletmenin nakit akışına destek olurken, sunulan kredinin bazı işletmeler için anlamı bundan daha büyük. Şanlıurfa’da faaliyet gösteren, ayda binlerce şişe parfüm ve koku üreten Mahmut Eriş’in işletmesi bunlardan biri. Şirket sahibi Eriş, kullandığı krediyle depremden kısa bir süre önce ham madde satın aldıklarını ve bunun deprem sonrası toparlanma süreçlerini hızlandırdığını söylüyor.

Eski bir inşaatçı olan Mahmut Eriş, sektörde piyasa şartları değişince yeni bir girişim arayışında bulunuyor ve karşısına parfüm üretimi çıkıyor. İşe üretim aşamalarını inceleyerek başlayan Eriş, Şanlıurfa’da parfümeri mağazası açıyor; ardından da 2015 yılında üretime başlıyor. Mahmut Eriş şu anda ayda 70 bin şişe parfüm, 7 bin adet araç kokusu, 25 bin adet de ortam kokusu üretiyor. İşleri büyüdükçe Şanlıurfa’dan sonra Samsun ve Bursa’da da mağaza açtıklarını anlatan Eriş, program kapsamında sunulan krediyle yaklaşık 3-4 aylık ham madde ve şişe ihtiyaçlarını karşıladıklarını söylüyor. Deprem sonrasında firmaların en çok finansman sıkıntısı çektiklerine dikkat çeken Eriş, “FOSTER Projesi o dönem bize ilaç gibi geldi. Ham maddeyi proje desteği sayesinde önceden aldığımız için depremden 20 gün sonra yavaş yavaş üretime başlayabildik.” diyor. Satışların şu anda toparlandığını kaydeden Eriş, eskiden müşterisi olan Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay’a ise halen satışlarının başlayamadığını aktarıyor.

Proje kapsamında kullandırılan kredinin vadesinin uzun olması ve faiz / kâr payının sübvanse edilmesi nedeniyle kendilerini cezbettiğini kaydeden Eriş, kredinin nakit akışlarına katkı sağladığını söylüyor. Mahmut Eriş’in gelecek hayali ise ihracat üzerine kurulu.  Öncelikle Irak pazarına girmeyi hedefleyen işletme, ayrıca Özbekistan ve Mısır için de ihracat fırsatlarını kovalıyor.