FOSTER Projesi Sayesinde Hayalindeki İşe Kavuştu

FOSTER Projesi binlerce KOBİ’yi güçlendirirken, yarattığı istihdam olanaklarıyla binlerce kişinin iş bulmasına destek sağlıyor. Bu kişilerden biri de Kayseri’den Emine Değirmencioğlu. 6 yıl boyunca kurumsal bir firmada iş arayan Değirmencioğlu, FOSTER Projesi sayesinde hayallerini gerçekleştirdi. Kayseri’de T EN ENERJİ’de işe başlayan Değirmencioğlu, bir gün yönetici olduğunda başka gençlere ve kadınlara istihdam olanağı sağlamayı hayal ediyor.

Emine Değirmencioğlu, 30 yaşında. 2015 yılında Erciyes Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu, aynı dönemde Açıköğretim Fakültesi İlahiyat bölümünü de bitirdi. 1 yıl ücretli İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra kurumsal bir firmada çalışmak istedi. Ancak hayal ettiği işe hemen kavuşamadı. Değirmencioğlu, “İş arıyordum, görüşmeler iyi geçiyordu fakat tecrübem olmadığı için iş bulamıyordum” diye anlatıyor o süreci. Son 6 yılda bir taraftan özel İngilizce dersi verirken, bir taraftan da Halk Eğitim Merkezinde farklı kurslara katılan Değirmencioğlu “Başka alanlarda da kendimi geliştireyim de iş imkânım artsın diye düşünüyordum. Ders verirken bir yandan da kendi küçük işletmemi kurarak internet üzerinden satışlar yaptım.” diyor.

Ancak Değirmencioğlu, o süreçte hem kurumsal bir firmada işe girmek, hem de kariyerinde ilerlemek için iş aramaya devam etmiş. 6 yılın sonunda FOSTER Projesi sayesinde T EN ENERJİ’de şubat ayında işe başlamış. İşletmenin sosyal medya hesaplarını yöneten, yurt dışı işlerini takip eden ve birimlerin koordinasyonuna destek sağlayan Değirmencioğlu, “Eğitimini aldığım alanda tecrübe edineceğim ve ufkumu açacak yeni deneyimlere sahip olacağım bir işe kavuştum. Çalışma ortamında olmak, hayatıma yeni tecrübeler eklemek güzelmiş gerçekten. İşe girdiğimden bu yana süreç dolu dolu yoğun, huzurlu ve mutlu geçiyor” diyor.

Değirmencioğlu için iş bulmasının bir önemi daha var. “6 yıllık bir süreçten sonra kendimi üreten ve aile bütçesine katkı sağlayan bir birey olarak görmekten mutluyum. Bu durum, ailemin de benim de hoşuma gidiyor” diye anlatıyor duygularını. FOSTER Projesi ile çalıştığı şirket desteklenirken, kendisinin de iş sahibi olduğunu kaydeden Değirmencioğlu, kadınlar ve özellikle yeni mezun gençler için istihdam projelerinin artırılmasını diliyor.