FOSTER Projesinden Kullandığı Kredi Yeni Yatırımına Destek Oldu

Hurda ticaretinden profil üretimine kadar alüminyum sektörünün farklı alanlarında faaliyet gösteren Gülsan Metal, yeni alüminyum biyet tesisindeki su kulesi yatırımını FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında kullandığı krediyle yaptı. İşletmenin Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Birgül, kredi desteğini düşük faiz / kâr payı oranı ve uzun vadeli olması nedeniyle tercih ettiklerini söylüyor.

Yaşar Birgül 21 yaşındayken baba mesleği olan hurda ticareti işinde çalışmaya başladı. Ardından da kardeşleriyle beraber 2000 yılında Gülsan Metal’i kurarak hurda ticareti işine; ithal ettikleri alüminyum külçeleri ve fason olarak yaptırdığı alüminyum biyetleri iç piyasaya satarak devam etti. Pandemi döneminde alüminyum profil üretimine başladıklarını, şu an ayda 320 ton alüminyum profil ürettiklerini ve bunun yaklaşık %40’ını ihraç ettiklerini anlatan işletmenin Yönetim Kurulu Başkanı Birgül, daha çok perde profilleri ve mobilya profilleri ürettiklerini söylüyor. Kısa bir süre önce Bilecik’te alüminyum biyet üretimine başladıklarını belirten Birgül, ayda 800 ton hurda ve 400 ton külçe alüminyum kullanarak biyet üreteceklerini ve bunun bir kısmını kendi üretimlerinde kullanacaklarını, kalanını ise piyasaya satacaklarını da ekliyor.

Birgül, “FOSTER Projesi kapsamında kullandığımız krediyle alüminyum biyetleri soğutmak için su kulesi kurduk. Operasyonlarımız için oldukça önemli olan su kulesi alüminyum biyetlerin soğutulmasında fayda sağlayacak. Ayrıca krediyi ham madde alımında da kullandık” diyor ve gelecek dönemde güneş enerjisi panellerinin çerçevesini üretmeyi planladıklarını da ekliyor.