Madosa Tekstil Getirilen Esneklikler Sayesinde Projeden Yararlanmaya Devam Ediyor

Şubat ayında yaşanan depremin merkezi Kahramanmaraş’ta faaliyetini sürdüren Madosa Tekstil, depremden etkilenen 6 ildeki KOBİ’lere getirilen esneklikler sayesinde FOSTER Projesinden yararlanmaya devam ediyor. İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında kullandığı krediyle ham madde satın alan Madosa Tekstil’in gelecek dönem hedefinde üretim artışı var.  

6 Şubat depreminde dört çalışanını kaybeden Madosa Tekstil’de deprem sonrası yapılan incelemelerde üretim tesisi az hasarlı çıkmış. İşletme sahipleri de depremden hemen bir hafta sonra yeniden üretime geçmek için kolları sıvamış. Ancak işletme deprem yüzünden farklı illere taşınan çalışanları nedeniyle FOSTER Projesinin istihdam taahhütlerini yerine getirememiş. Projeden, depremden etkilenen illere getirilen esneklikler sayesinde faydalanmaya devam ettiklerini anlatan Personel Sorumlusu Serkan Kayabaşı, “İlk izleme döneminde destek almak için başvuramadık çünkü çalışanlarımızın çoğu başka şehirlere gidince bir önceki yılın ortalama prim gün sayısını tutturamadık. Yeni istihdam şartı için zaten işçi bulmakta zorlanıyorduk. Yapılan esneklikler sayesinde iki izleme döneminin de ödeme başvurusunu yaptık, ikisi de hemen ödendi” diye anlatıyor süreci.

İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında sağlanan krediyle ham maddeleri olan iplik satın aldıklarını anlatan Kayabaşı, kredi desteğini “uzun vadeli olması, faiz / kâr payının sübvanse edilmesi ve düşük faiz / kâr payı oranı” nedeniyle tercih ettiklerini söylüyor.

Madosa Tekstil, 13 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 16 bin metrekare alan üzerine kurulu tesisinde ham bez üretiyor. Sadece 2022 yılında 31.8 milyon metrekare kumaş üreten işletme, şu anda 138 makine ve 150 çalışanla üretimine devam ediyor. Ürünlerini daha çok İstanbul ve Bursa’ya sattığı için deprem sonrası siparişlerinde sıkıntı yaşamayan Madosa’nın hedefinde şimdi üretim artışı var ve gelecek dönemde mevcut tesisinin yanında aldığı arsada makine parkını genişleterek büyümeyi planlıyor.