Mekosan Boru Projeden Sağlanan Krediyi Ar-Ge Faaliyetlerinde Kullandı

FOSTER Projesi kapsamında kullandığı krediyle nakit akışı rahatlayan boru paketleme, havşalama ve yiv açma makineleri ile boru ve profil boyama hatları üreticisi Mekosan Boru, ürün yelpazesini genişletmeyi hedefliyor. Şirket ortağı Hamdi Atay, İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında sunulan krediyi prototip imalatında ve Ar-Ge faaliyetlerinde kullanıyor.

Hamdi Atay, yıllarca özel sektörde üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra arkadaşlarıyla beraber 2010 yılında Mekosan Boru’yu kurmuş. Kayseri’de faaliyet gösteren Mekosan Boru yıllık 45 makine üretim kapasitesine sahip. Atay, Mekosan’ı kurarken en büyük motivasyonlarının Türkiye’de üretimi yapılmayan makineleri üretmek ve sektöre öncülük etmek olduğunu söylüyor. Daha önce İtalyan firmaların tekelinde olan boru profil paketleme makinesi üretiminde Mekosan’ın sektöre girmesiyle, ithalatın durduğundan ve ihracatın önünün açıldığından bahsediyor Hamdi Atay. Mekosan’ın ihracat yaptıkları ülkeler arasında ise İngiltere, Suudi Arabistan, Yunanistan, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi 49 ülke var.

Atay, proje kapsamında aldıkları krediyi Ar-Ge ve prototip imalatının yanı sıra çalışanların maaşı, elektrik ve mekanik parçaların ödenmesinde kullandıklarını anlatıyor ve FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programı kredisinin “başvurunun kolay olması, ödeme kolaylığı ve geri ödemelerin sübvanse edilmesi” gibi nedenlerle kendilerini cezbettiğini söylüyor.

İşletmelerini kurdukları günden bu yana özellikle nitelikli eleman sıkıntısı çektiklerini belirten Atay, çalışanlarına eğitim vererek sektörel kapasitelerini artırmaya da özen gösteriyor. FOSTER Projesi kapsamında toplamda iki kişiyi istihdam eden Atay, proje sayesinde sürdürülebilir istihdamın da sağlandığını ve ihtiyaçları olan iş gücüne katkıda bulunabildikleri için memnun olduklarını da ekliyor.