Oturakçı Toys Deprem Sonrası FOSTER Projesi Sayesinde Rahatladı

FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında kullandığı krediyle uygun koşullarla ham madde satın alan Oturakçı Toys’un hem satışları hem de sektördeki rekabetçiliği arttı. Ham maddeyi depremden kısa bir süre önce almalarının deprem sonrası dönemde kendilerini çok rahatlattığını kaydeden işletme sahibi Mehmet Oturakçı, “FOSTER Projesi kredisiyle işletmemize kan geldi” diyor.

Mehmet Oturakçı ticarete ilk adımlarını daha çok küçük yaşlarda, hediyelik eşya ve kırtasiye ürünleri üzerine seyyar satıcılık yaparken atıyor ve ilerleyen yıllarda girişimci ruhunu perakende ve toptan oyuncak satmaya başlayarak gerçekleştiriyor. Yılda bir milyon adet oyuncak ürettiklerini belirten Oturakçı, tasarladıkları oyuncaklarla çocuklara ulaşmanın en büyük motivasyonu olduğunu belirtiyor. Ailelerin çocuklarına sevgilerinden sonra verebilecekleri en büyük hediyenin oyuncak olduğuna inanan Oturakçı, işini tutkuyla yapıyor.    

Şubat ayında yaşanan depremde, Oturakçı Toys’un Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde 6 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 17 bin metrekare alana kurulu tesisinde sadece perakende satış dükkânı ve fabrikasının ofis bölümünde hasar meydana gelmiş. Üretim süreçlerinin 2 ay boyunca çok yavaşladığını anlatan Mehmet Oturakçı, o dönem Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’daki müşterilerinden ödemelerini alamadıkları için nakit akışlarının da etkilendiğini söylüyor.

Oturakçı, program kapsamında sağlanan krediyi; faiz / kâr payı oranının düşük olması ve yarısının sübvanse edilmesi nedeniyle tercih ettiklerini söylüyor. Krediyle birkaç aylık ham madde ihtiyaçlarını karşıladıklarını anlatan işletme sahibi Oturakçı, “Kur farkından dolayı fiyatlarımız diğer firmalara göre daha ucuz, daha rekabetçi oldu, satışlarımız arttı” diyor. Yurt içi piyasaya mal vermenin yanı sıra Fransa’ya da ihracat gerçekleştirdiklerini kaydeden Oturakçı’nın hedefinde şimdi ihracat pazarlarını genişletmek var.